Skip to content ↓

St Peter's School

Governing Body

CATEGORY OF GOVERNOR

NAME

LINKED ROLE

TERM OF OFFICE EXPIRES

Parent (Trustee) Mr Phil Cox Finance and link Governor for Years 9,10,11 16/01/2018
Staff (Head Teacher) Mr Christopher Bennet   N/A
Staff (Associate Staff) Mrs Cathie Cantwell Data and Information 09/11/2019
Staff (Teaching Staff) Mrs Kirsty Gallagher liaison for student leadership/student voice 13/06/2020
Community (Trustee) Mr Mark Goodridge (Chair) Post 16 24/02/2020
Community (Trustee)

Mr John Leaver (Chair of Resources)

Finance 31/08/2019
Community Mr Paul Sadler Pupil Premium 31/08/2019
Health & Safety
Community Mr James Singleterry

Teaching and Learning and link governor for Years 7 and 8

21/09/2019
Community (Trustee) Mrs Anne Sutton Safeguarding and E-Safety 12/03/2020
Community Mr William Hennessy SEND 25/04/2020
CAM Academy Trust Mr Stephen Terrell    
Clerk to the Governors Mrs Lorraine Barr    
 

CATEGORY OF GOVERNOR

NAME

APPOINTED

RESIGNED

Community Mr Stuart Gibbons 26/04/16 07/11/16
CAM Academy Trust Mr Andrew Coles 22/11/16 21/01/17

Governors can be contacted via the school by emailing the Clerk to the Governors

lbarr@stpeters.cambs.sch.uk

 

News

Events

All events